A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Aktualności / Wojewódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony ...
Aktualności
18 kwiecień 2013
Wojewódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków

Rozmiar czcionki
A A A

Tegoroczne Wojewódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków odbyły się w dn. 12 kwietnia br. w pałacu w Gliśnie na terenie gminy Lubniewice. Patronat nad uroczystością objął Wojewoda Lubuski. Współorganizatorami obchodów byli Gmina Lubniewice i Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Zielonej Górze.
Licznie zgromadzonych gości z Polski i Niemiec przywitał Pan Tomasz Jaskuła Burmistrz Lubniewic. Uroczystość uświetnił swą obecnością J. E. Ks. dr Stefan Regmunt Biskup Ordynariusz Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.
W trackie uroczystości dr Barbara Bielinis-Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków wręczyła nagrody Lubuskie Konserwacje 2013. Ich laureatami w kategorii za prace konserwatorsko-restauratorskie w zabytku zostali:
• Parafia Rzymskokatolicka pw. ŚŚ. Szymona i Judy Tadeusza w Kosieczynie – za realizację kompleksowych prac konserwatorsko-restauratorskich w kościele w Kosieczynie,
• Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie jako kontynuatora działalności poprzedzających go instytucji tj. Zarządu Ochrony i Konserwacji Zespołów Pałacowo – Ogrodowych; Ośrodka Ochrony Zabytkowego Krajobrazu oraz Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków – za przeprowadzenie kompleksowych prac konserwatorsko-restauratorskich i robót budowlanych związanych z rewaloryzacją Parku Mużakowskiego w Łęknicy.
W kategorii za adaptację architektoniczną zabytku nagrodę otrzymali:
• Pan Zbigniew Czmuda za prace zrealizowane w zespole pałacowo-parkowo-folwarcznym w Wiechlicach związane z adaptację zespołu cele Rehabilitacyjnego Ośrodka Rekreacji i Wypoczynku,
•  Właściciele dworu w Rosinie za prace zrealizowane w zespole dworsko-parkowym w Rosinie
W trakcie sesji naukowej zaprezentowano m.in. zabytki gminy Lubniewice, które omówił Błażej Skaziński kierownik Delegatury w Gorzowie Wlkp. Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zielonej Górze. Prof. Jan Skuratowicz z Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu  wygłosił referat o architekturze dworów ok. roku 1800. Następnie Pan Paweł Piasecki Dyrektor Zarządzający Landeskrone Sp. z o.o. przedstawił  plany zagospodarowania lubniewickich zamków. Pani Barbara von Campe z Freundeskreises Schlösser und Gärten der Mark przybliżyła działalność Stowarzyszenia na rzecz popularyzacji zabytków z terenu naszego województwa.
Na zakończenie obchodów uczestnicy udali się do Lubniewic i zwiedzili wnętrza Nowego Zamku.

 

 

 


 

Barbara Bielinis-Kopeć

Galeria
Zobacz również
Ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego „Żagański Pomnik Historii w obiektywie”
18 listopada 2021 roku poinformowano o wynikach konkursu fotograficznego...
Zapraszamy na spotkanie poświęcone Klemowi Felchnerowskiemu
Zapraszamy na spotkanie poświęcone Klemowi Felchnerowskiemu...
Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków
W dniu 04 sierpnia 2005 r. o godzinie 13.00 w siedzibie urzędu...