A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Aktualności / Wojewódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony ...
Aktualności
18 kwiecień 2013
Wojewódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków

Rozmiar czcionki
A A A

Tegoroczne Wojewódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków odbyły się w dn. 12 kwietnia br. w pałacu w Gliśnie na terenie gminy Lubniewice. Patronat nad uroczystością objął Wojewoda Lubuski. Współorganizatorami obchodów byli Gmina Lubniewice i Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Zielonej Górze.
Licznie zgromadzonych gości z Polski i Niemiec przywitał Pan Tomasz Jaskuła Burmistrz Lubniewic. Uroczystość uświetnił swą obecnością J. E. Ks. dr Stefan Regmunt Biskup Ordynariusz Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.
W trackie uroczystości dr Barbara Bielinis-Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków wręczyła nagrody Lubuskie Konserwacje 2013. Ich laureatami w kategorii za prace konserwatorsko-restauratorskie w zabytku zostali:
• Parafia Rzymskokatolicka pw. ŚŚ. Szymona i Judy Tadeusza w Kosieczynie – za realizację kompleksowych prac konserwatorsko-restauratorskich w kościele w Kosieczynie,
• Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie jako kontynuatora działalności poprzedzających go instytucji tj. Zarządu Ochrony i Konserwacji Zespołów Pałacowo – Ogrodowych; Ośrodka Ochrony Zabytkowego Krajobrazu oraz Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków – za przeprowadzenie kompleksowych prac konserwatorsko-restauratorskich i robót budowlanych związanych z rewaloryzacją Parku Mużakowskiego w Łęknicy.
W kategorii za adaptację architektoniczną zabytku nagrodę otrzymali:
• Pan Zbigniew Czmuda za prace zrealizowane w zespole pałacowo-parkowo-folwarcznym w Wiechlicach związane z adaptację zespołu cele Rehabilitacyjnego Ośrodka Rekreacji i Wypoczynku,
•  Właściciele dworu w Rosinie za prace zrealizowane w zespole dworsko-parkowym w Rosinie
W trakcie sesji naukowej zaprezentowano m.in. zabytki gminy Lubniewice, które omówił Błażej Skaziński kierownik Delegatury w Gorzowie Wlkp. Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zielonej Górze. Prof. Jan Skuratowicz z Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu  wygłosił referat o architekturze dworów ok. roku 1800. Następnie Pan Paweł Piasecki Dyrektor Zarządzający Landeskrone Sp. z o.o. przedstawił  plany zagospodarowania lubniewickich zamków. Pani Barbara von Campe z Freundeskreises Schlösser und Gärten der Mark przybliżyła działalność Stowarzyszenia na rzecz popularyzacji zabytków z terenu naszego województwa.
Na zakończenie obchodów uczestnicy udali się do Lubniewic i zwiedzili wnętrza Nowego Zamku.

 

 

 


 

Barbara Bielinis-Kopeć

Galeria
Zobacz również
Wyposażenie kościoła konkatedralnego pw. św. Jadwigi
Prace konserwatorskie przy wyposażeniu kościoła podjęte...
Najlepsza renowacja stolarki 2006
III EDYCJA KONKURSU „NAJLEPSZA RENOWACJA STOLARKI 2006” R...
Dotacje na 2006 rok
Konserwator Zabytków w Zielonej Górze informuje, że zgodnie...