A A A
Zabytki skradzione i zaginione
31 październik 2023
Barokowy obraz „Święta Rodzina”

Rozmiar czcionki
A A A

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: kościół  filialny pw. św. Marcina w miejscowości Gołaszyn, gm. Nowe Miasteczko, pow. nowosolski
 

Autor / warsztat: warsztat śląski

Czas powstania: 1 poł. XVIII w.   

Materiał / technika: obraz: olej na płótnie; rama: drewniana, złocona

Wymiary: wysokość około 100  cm; szerokość około 65 cm

Opis:  
Obraz z przedstawieniem  Świętej Rodziny przynależący do barokowego ołtarza głównego, ustawiony był na tabernakulum.  Obraz  o owalnym kształcie, wykonany w technice olejnej  na płótnie. W centrum ukazana jest w półpostaci Matka Boża z Dzieciątkiem na kolanach. Za nią, z prawej strony  stoi św. Józef. Głowa Marii  odwrócona w prawo, wzrok skierowany ku otwartej dłoni św. Józefa, który błogosławi małego Jezusa. Matka Boża prawą ręką  przytrzymuje końce chusty na piersi, prawą -  podtrzymuje Dzieciątko owinięte w  udrapowaną tkaninę. Tło obrazu brązowe. Maria odziana jest w niebieską suknię, czerwony płaszcz, na głowie ma szarą chustę, natomiast św. Józef odziany jest w szatę koloru brązowego (barwy wskazane za opisem na karcie ewidencyjnej zabytku). Obraz oprawiony jest w dekorowaną snycersko, złoconą ramę o motywach liści akantu, w dolnej partii – dwóch skrzyżowanych liści palmowych. Zwieńczenie ramy  z bujnych liści akantu o unerwieniu podkreślonym karbowaniem.

Nr rejestru zabytków: Księga B rejestru zabytków nr 194 poz. 1

Bibliografia:  
Kowalski S., Gołaszyn, kościół filialny pw. św. Marcina – Ołtarz główny – obraz Święta Rodzina, karta ewidencyjna zabytku, 1967.

Okoliczności  kradzieży / zaginięcia: nieustalone

Data utraty: pomiędzy 01.05.1992 r., a 28.10.2000 r.

Nr karty w Krajowym wykazie zabytków skradzionych…:  1288

Osoby posiadające informacje na temat skradzionych obiektów proszone są  o przekazanie ich Lubuskiej Policji, bądź Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.
 

Kamila Domagalska

Galeria
Zobacz również
Odzyskanie gotyckiej predelli wykonanej przez Mistrza Poliptyku z Gościszowic
Do Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Marii Magdaleny w Nowym...
Odzyskanie gotyckiej predelli wykonanej przez Mistrza Poliptyku z Gościszowic
Do Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Marii Magdaleny w Nowym...