A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Prace konserwatorskie / Żagań - zakończenie kolejnego etapu prac konserwat...
Prace konserwatorskie
31 grudzień 2022
Żagań - zakończenie kolejnego etapu prac konserwatorsko-restauratorskich w Holu Opackim klasztoru kanoników regularnych reguły św. Augustyna

Rozmiar czcionki
A A A

W grudniu zakończono kolejny etap prac konserwatorsko-restauratorskich w Holu Opackim klasztoru kanoników regularnych reguły św. Augustyna w Żaganiu. Skoncentrowały się one na utrwaleniu historycznych warstw malarskich i uczytelnieniu kompozycji, bez zbędnych ingerencji w oryginał. Prace wykonała firma konserwatorska Monument Service. Parafia pozyskała na nie środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 1 100  tys. zł.
Po pożarze żagańskiego klasztoru w 1730 r. jego odbudowę prowadzono pod kierunkiem architekta Martina Frantza z Legnicy, przy udziale m.in. miejscowego artysty Christiana Conrada Młodszego, który w Żaganiu prowadził warsztat malarski. Jego dziełem jest m.in. malarski wystrój Holu Opackiego w północnym skrzydle klasztoru. Składają się na niego rozmalowane na ścianach i sklepieniach podziały architektoniczne, w które wkomponowano, wykonane en graisaille popiersia opatów ujęte w dekoracyjne obramienia z inskrypcjami opisującymi ich dokonania, a także wazy, rozety, liście akantu. Na ścianie północnej namalowano dużych rozmiarów krucyfiks. Hol Opacki w żagańskim klasztorze stanowi wyjątkowej klasy dzieło na tle śląskiej sztuki doby baroku.
 

Agnieszka Kirkor-Skowron

Galeria
Zobacz również
Żagań - II etap prac przy ogrodzeniu zespołu szpitalnego Doroty
Rozpoczęto II etap prac związanych z remontem XIX w. ogrodzenia...
Żagań - remont dachu kościoła fil. pw. św. Krzyża
Rozpoczęto prace związane z  remontem dachu kościoła...
Zespół klasztorny w Żaganiu pomnikiem historii
Dnia 28 lutego 2011 r. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej podpisał...