A A A
Zabytki skradzione i zaginione
18 lipiec 2022
Kradzież popiersia Eliasza Ebeliusa

Rozmiar czcionki
A A A

Przed 2002 r. z cmentarza komunalnego w Bytomiu Odrzańskim skradziono popiersie Eliasza Ebeliusa zm. 1709 r., które dekorowało  płytę nagrobną.


Popiersie o wysokości ok. 48 cm jest wykonane z tzw. marmuru śląskiego (wapień zbity) Późnobarokowa, wykonana ok. 1709 r. przez warsztat śląski, rzeźba przedstawia mężczyznę  w peruce o bujnych, kręconych włosach  spływających na ramiona. Głowa postaci zwrócona w prawo. Twarz młodzieńcza, pulchna. Przy szyi mężczyzny ozdobny kołnierzyk dekorowany motywem wici roślinnej, poniżej udrapowana tkanina. W momencie kradzieży nos postaci był uszkodzony, górna część głowy była odłamana w poziomie, na wysokości  oczodołów postaci. Popiersie było umieszczone w górnej partii płyty nagrobnej na cokoliku, na tle owalnego medalionu, przymocowane metalowym trzpieniem do tła.      

Obiekt jest objęty ochroną prawną z uwagi na wpis do Księgi B rejestru zabytków pod nr 80 poz. 13.

Zabytek został zgłoszony do Krajowego wykazu zabytków skradzionych lub  wywiezionych za  granicę niezgodnie z prawem (nr karty 9309 - PC01479). Wykaz ten  jest  dostępny w  Internecie pod  adresem: https://www.skradzionezabytki.pl/. Osoby posiadające informacje na temat skradzionego obiektu proszone są  o przekazanie ich Lubuskiej Policji, bądź Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.
 

Kamila Domagalska

Galeria
Zobacz również