A A A
Strona główna / Zabytki / Przestępstwa przeciwko zabytkom / Zabytki skradzione i zaginione / Zaginięcie późnorenesansowej rzeźby św. Mateusza ...
Zabytki skradzione i zaginione
06 czerwiec 2022
Zaginięcie późnorenesansowej rzeźby św. Mateusza

Rozmiar czcionki
A A A

Pomiędzy 08.1966 a 07.05.2009 r.  z kościoła parafialnego pw. Najświętszej Trójcy w miejscowości Zielona Góra (daw. Ochla)  zaginęła późnorenesansowa rzeźba św. Marka.

Pochodząca z pocz. XVII w., figura była wykonana z drewna, polichromowana. Zaginiona rzeźba  należała do wystroju późnorenesansowej ambony usuniętej z wnętrza kościoła w dawnej Ochli (obecnie Zielonej Górze) w ostatniej ćw. XX w.  Niewielka figurka ustawiona była na trójkątnej konsolce pod arkadą płyciny balustrady kosza wraz z dwoma innymi przedstawieniami ewangelistów (czwartej rzeźby przedstawiającej św. Łukasza brakowało już w 1966 r.). Święty Mateusz ukazany jest w całej postaci jako stojący na niewielkiej, wypukłej podstawie. W prawej dłoni trzyma otwartą księgę. Włosy krótkie, kręcone, twarz pociągła z zarostem w postaci  wąsów i długiej, sięgającej piersi, brody. Święty odziany jest w długą, sięgającą do kostek szatę, odsłaniającą jedynie bose stopy. Na plecy ma narzucony płaszcz związany nad prawym ramieniem. Księgę w ręku św. Mateusza podtrzymuje jego atrybut – anioł odziany  w długą, związaną w pasie szatę, z rozcięciem z boku odsłaniającym nogę do połowy uda.


Zabytek został zgłoszony do Krajowego wykazu zabytków skradzionych lub  wywiezionych za  granicę niezgodnie z prawem (nr karty 11981). Wykaz ten  jest  dostępny w  Internecie pod  adresem: https://www.skradzionezabytki.pl/. Osoby posiadające informacje na temat skradzionego obiektu proszone są  o przekazanie ich Lubuskiej Policji, bądź Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.


 

Kamila Domagalska

Galeria
Zobacz również
Zaproszenie na koncert kolęd
W imieniu ks. proboszcza Mieczysława Pośpiecha zapraszamy na...
Europejskie Dni Dziedzictwa 2012 r.
Europejskie Dni Dziedzictwa to największe w Europie wydarzenie...
Europejskie Dni Dziedzictwa
Europejskie Dni Dziedzictwa to największe w Europie wydarzenie...