A A A
Strona główna / Zabytki / Przestępstwa przeciwko zabytkom / Zabytki skradzione i zaginione / Zaginięcie późnorenesansowej rzeźby św. Marka ...
Zabytki skradzione i zaginione
22 kwiecień 2022
Zaginięcie późnorenesansowej rzeźby św. Marka

Rozmiar czcionki
A A A

Pomiędzy 08.1966 a 07.05.2009 r.  z kościoła parafialnego pw. Najświętszej Trójcy w miejscowości Zielona Góra (daw. Ochla)  zaginęła późnorenesansowa rzeźba św. Marka.

Pochodząca z pocz. XVII w., figura była wykonana z drewna, polichromowana. Zaginiona rzeźba  należała do wystroju późnorenesansowej ambony usuniętej z wnętrza kościoła w dawnej Ochli (obecnie Zielonej Górze) w ostatniej ćw. XX w.  Niewielka figurka ustawiona była na trójkątnej konsolce pod arkadą płyciny balustrady kosza wraz z dwoma innymi przedstawieniami ewangelistów (czwartej rzeźby przedstawiającej św. Łukasza brakowało już w 1966 r.). Święty Marek ukazany jest w całej postaci jako stojący en trois quarts, w kontrapoście na niewielkiej, wypukłej podstawie. W lewej dłoni trzyma księgę, którą opiera na piersi, prawą rękę ma opuszczoną i odchyloną od ciała. Zaczesane do tyłu włosy sięgają  karku postaci. Święty odziany jest w długą, sięgającą do kostek szatę, odsłaniającą jedynie bose stopy postaci, zapinaną z przodu i zaopatrzoną w niewielki kołnierzyk. Suknia jest przepasana nisko na biodrach szarfą związaną na brzuchu, poniżej dzielona prostymi, grubymi fałdami. Postać  na ramiona ma narzucony płaszcz sięgający kolan. Na podstawie obok nóg św. Marka prawdopodobnie ukazany lew będący jego atrybutem.

Zabytek został zgłoszony do Krajowego wykazu zabytków skradzionych lub  wywiezionych za  granicę niezgodnie z prawem (nr karty 11980). Wykaz ten  jest  dostępny w  Internecie pod  adresem: https://www.skradzionezabytki.pl/. Osoby posiadające informacje na temat skradzionego obiektu proszone są  o przekazanie ich Lubuskiej Policji, bądź Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.

 

Kamila Domagalska

Galeria
Zobacz również
Zaproszenie na Europejskie Dni Dziedzictwa
Program Wojewódzkich Obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa...
Europejskie Dni Dziedzictwa
Europejskie Dni Dziedzictwa to największe w Europie wydarzenie...
Zaproszenie na koncert kolęd
W imieniu ks. proboszcza Mieczysława Pośpiecha zapraszamy na...