A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Aktualności / Brązowy medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis dla ...
Aktualności
12 listopad 2021
Brązowy medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis dla Pani Marty Małkus

Rozmiar czcionki
A A A

Pani Marta Małkus otrzymała brązowy medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” za długoletnie działania w obszarze społecznej opieki nad zabytkami i popularyzacji dziedzictwa kulturowego ziemi wschowskiej. Medal, przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wręczył Pan Władysław Dajczak Wojewoda Lubuski podczas uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2021 r. w Zielonej Górze.
Pani Marta Małkus ukończyła studia magisterskie z historii sztuki w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Podyplomowe Studium Muzealnicze w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2005 r. związana była z Muzeum Ziemi Wschowskiej, jest także założycielką i prezesem stowarzyszenia Czas A.R.T. (od 2011 r.), realizującego projekty promujące dziedzictwo kulturowe Wschowy i regionu, należy także do Stowarzyszenia Muzealników Polskich i Polskiego Towarzystwa Historycznego.
Od 2009 r. w ramach działalności Stowarzyszenia Kultury Ziemi Wschowskiej (2009-2011), stowarzyszenia Czas A.R.T., Muzeum Ziemi Wschowskiej (od 2012 r.) współorganizuje coroczne, ogólnopolskie i międzynarodowe konferencje naukowe dotyczące przeszłości ziemi wschowskiej i pogranicza wielkopolsko-śląskiego. Została wyróżniona w 2015 r.: „Złotą Odznaką za Opiekę nad Zabytkami” oraz „Złotym Dukatem Lubuskim” za wspieranie i promowanie życia kulturalnego regionu. Działalność Pani M. Małkus obejmuje liczne inicjatywy w różnych obszarach: naukowym, popularnonaukowym i edukacyjnym, m.in. jako organizator Polsko-Niemieckiego Forum Konserwatorskiego „Zabytkowe cmentarze. Znaczenie-Ochrona-Konserwacja” i regionalny koordynator Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie lubuskim (od 2018 r.). Jest autorką licznych artykułów dotyczących sztuki Wschowy. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy.

 

Elżbieta Górowska

Galeria
Zobacz również
Szkolenie dla kandydatów na społecznych opiekunów zabytków
W dniu 16 lutego 2011 r. w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu...
Wieczór Mistrzów i Winnic
W wyjątkowy sposób uhonorowano byłych wojewódzkich konserwatorów...
Szkolenie dla służb konserwatorskich
W dniu 17 listopada 2014 r. Lubuski Wojewódzki Konserwator...
Konferencja Turystyczna z okazji 50-lecia Koła PTTK „MORENA
Zarząd Koła PTTK „MORENA” ma zaszczyt zaprosić...