A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Prace konserwatorskie / Prace konserwatorskie przy ławach w kościele w Sie...
Prace konserwatorskie
21 wrzesień 2021
Prace konserwatorskie przy ławach w kościele w Siedlisku

Rozmiar czcionki
A A A

Rozpoczęto prace konserwatorskich i restauratorskie przy zabytkowych ławach kościelnych eksponowanych w kościele parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Siedlisku. Kościół został wzniesiony jako protestancki, około roku 1600, z fundacji Georga von Schönaicha, ówczesnego właściciela tamtejszego majątku. Ławy kościelne ustawione są w dwóch rzędach w nawie kościoła i na emporze muzycznej.
W trakcie prac usuwane są wtórne przemalowania, pod którymi zachowana jest historyczna kolorystyka w odcieniach czerwieni. Na zapleckach uwidoczniły się oznaczenia numeryczne miejsc, które wykonano od szablonu, w owalnej formie. Po usunięciu części wtórnej farby ustalono, że pochodzące jeszcze z XVIII w. ławy zostały w późniejszym okresie poddane pewniej modernizacji. Niewygodne oparcia poprzez wprowadzenie klinów ukształtowano pod rozwartym kątem, dla zwiększenia komfortu siedzących. Zwiększono również przestrzeń pomiędzy kolejnymi ławami. W swej pierwotnej formie ławy zachowane są na emporach.
Siedliskie ławy stanowią świadectwo postępowania dawnych mieszkańców miejscowości, którzy szanując warsztat i kunszt twórców ław, nie pozbyli się niewygodnych siedzisk, a jedynie dokonali pewnych przekształceń, w duchu panujących w XIX w. tendencji.
 
 

Karolina Idryjan

Galeria
Zobacz również
Remont elewacji i badania konserwatorskie w kościele w Siedlisku
W kościele w Siedlisku trwają prace związane z remontem elewacji,...
Święto Bzów w Bytomiu Odrzańskim i na zamku w Siedlisku
Po raz kolejny, staraniem Fundacji Karolat, przy współpracy...
Święto Bzów na zamku Karolat w Siedlisku
Już po raz dziewiąty staraniem Fundacji Karolat, przy wsparciu...
Jazz w zamku w Siedlisku
W dniu 23 lipca 2017 r. odbyła się na zamku w Siedlisku pierwsza...