A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Aktualności / Znalezisko bulli papieża Mikołaja III
Aktualności
15 lipiec 2019
Znalezisko bulli papieża Mikołaja III

Rozmiar czcionki
A A A
5 lipca zgłoszono  przypadkowe odkrycie bulli oraz dokonano formalnego przekazania zabytku. Już wstępna analiza pozwoliła na rozpoznanie obiektu jako bulli papieża Mikołaja III (1277-1280), wł. Giovanni Gaetano Orsini. Przed wyborem na konklawe był on m.in. generalnym inkwizytorem i opiekunem franciszkanów i dominikanów, archiprezbiterem Bazyliki św. Piotra oraz zręcznym dyplomatą. Podczas swojego pontyfikatu  doprowadził do ustalenia stałych granic Państwa Kościelnego, zreformował procedury kancelarii papieskiej, a także rozstrzygnął spór ubóstwa franciszkańskiego. Ponadto założył Ogrody Watykańskie, ufundował Capella Sancta Sanctorum na Lateranie, a także odrestaurował Bazylikę św. Piotra.     
Znalezisko to przedmiot wykonany z ołowiu o średnicy 3,5 cm. Na jego rewersie znajduje się przedstawienie dwóch medalionów ze zwróconymi ku sobie głowami mężczyzn oraz napis kapitałą: SPASP. Na awersie umieszczono napis uncjalny: NICO:/ LAUS: / PP: III: (nad literami PP umieszczono znak kontrakcji). Bulla poza zarysowaniami znajduje się w dobrym stanie. Trudnym do rozstrzygnięcia pozostaje wskazanie konkretnego dokumentu, do którego przytwierdzona była bulla, a także okoliczności w jakich została porzucona.
Interesującym jest fakt, że w bieżącym roku to już drugie tego typu znalezisko na terenie województwa lubuskiego, a trzecie w ostatnich latach. Jedna bulla należała do Bonifacego IX (1389-1404), a druga do Urbana V (1362-1370). Znaleziska tego typu, choć wydają się z pozoru unikalne, zdarzają się dość często. W ostatnich dziesięcioleciach na ziemiach polskich odnotowano około 20 tego rodzaju artefaktów. Większość z nich znaleziono przypadkowo lub wyeksplorowano podczas badań archeologicznych w dużych ośrodkach władzy kościelnej, takich jak np. Kraków, Poznań i Wrocław, a także w niewielkich miejscowościach o wczesnej metryce.

 

Błażej Skaziński

Galeria
Zobacz również
Szkolenie obronne skierowane do prezydentów, burmistrzów i wójtów
W dniach 12-13 marca 2015 r. B. Bielinis-Kopeć Lubuski Wojewódzki...
Prezentacja książki o zabytkowym szlaku kolejowym
W dniu 21 lutego 2014 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece...
Gorzów Wlkp. - konserwacja fontanny Pauckscha
Zakończyły się prace konserwatorskie i roboty budowlane przy...