A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Aktualności / Obchody związane z uczczeniem pamięci uczestników...
Aktualności
31 marzec 2019
Obchody związane z uczczeniem pamięci uczestników „Długiego Marszu” ze Stalagu Luft III w Żaganiu

Rozmiar czcionki
A A A
W dniu 23 marca 2019 r., w ramach obchodów 75 rocznicy  „Wielkiej Ucieczki” z obozu jenieckiego w Żaganiu, na trenie folwarku w Lipnej gm. Przewóz nastąpiło uroczyste  odsłonięcie tablicy upamiętniającej żołnierzy, biorących udział w Długim Marszu ze Stalagu Luft III w Żaganiu w 1945 roku. Uroczystość zorganizowali właściciele zabytkowego zespołu pałacowo-parkowo-folwarcznego w Lipnej, przy współpracy z Muzeum Stalag Luft III w Żaganiu i fundacją Latające Muzeum, którzy zaprosili mieszkańców i wszystkich zainteresowanych historią regionu.
„Długi Marsz” był jedną z wymuszonych ewakuacji podczas końcowych etapów II Wojny Światowej, gdy w styczniu 1945 r. 10 000 żołnierzy z obozu Stalag Luft III zostało pospiesznie zmuszonych do opuszczenia obozu i pieszej wędrówki w głąb III Rzeszy, w bardzo niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Zatrzymali się oni na terenie folwarku przy pałacu w Lipnej, który pomieścił tak liczną grupę maszerujących jeńców.
W uroczystości wziął udział Pan Charles Clarke, ostatni ze świadków tamtych wydarzeń. Był on jednym z maszerujących żołnierzy, którzy znaleźli schronienie w stodołach w Lipnej.
Uczestnicy uroczystości mieli okazje zwiedzić część budynków gospodarczych oraz pałac (z zewnątrz) i park. Nowi właściciele zabytkowego zespołu rozpoczęli w ubiegłym roku prace porządkowe i zabezpieczające. Dostrzegli potencjał tego miejsca i postanowili się o nie zatroszczyć. Daje to szansę na zagospodarowanie zabytków w przyszłości i upamiętnienie tego miejsca również w jego niematerialnym wymiarze, związanym z historią II Wojny Światowej. Na podkreślenie zasługuje świetna organizacja tego wydarzenia oraz udział znacznej grupy mieszkańców.

Barbara Bielinis-Kopeć

Galeria
Zobacz również
Upamiętnienie „Długiego Marszu” w zespole pałacowym w Lipnej
25 marca 2022 r. w zespole pałacowo-parkowo-folwarcznym w Lipnej...