A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Aktualności / Spotkanie poświęcone odbudowie willi projektu Lud...
Aktualności
08 styczeń 2019
Spotkanie poświęcone odbudowie willi projektu Ludwiga Miesa van der Rohe w Gubinie

Rozmiar czcionki
A A A
W dniu 4 stycznia 2019 r. w Urzędzie Miejskim w Gubinie odbyło się spotkanie poświęcone odbudowie willi zaprojektowanej przez Ludwiga Miesa van der Rohe dla gubińskiego fabrykanta Ericha Wolfa. Willa została wniesiona w 1926 r.  Przy tej realizacji architekt po raz pierwszy zastosował nowatorską koncepcję przestrzenną oraz materiały budowlane, które wcześniej pojawiały się w jego wizjonerskich projektach. Stał się on kluczowy dla jego późniejszych prac jak i dla ogólnego rozwoju modernistycznej architektury.
Willa była położona na wysokim nabrzeżu Nysy z widokiem na rzekę i miasto z jego przemysłowym krajobrazem. Budynek został uszkodzony w trakcie działań wojennych w 1945 r. Ze zdjęcia lotniczego wykonanego w 1946 r., dokumentującego zniszczenia wojenne Gubina wynika, że nie został on doszczętnie zniszczony. Opuszczony obiekt został ostatecznie rozebrany w 2. poł. XX w., a w jego miejscu utworzono skwer miejski. Z dawnego założenia zachowały się pozostałości tarasowego ogrodu, opadającego w kierunku Nysy.
Nieistniejąca już willa w Gubinie uznawana jest za pionierskie dzieło modernizmu. Przed kilku laty pojawiła się inicjatywa odbudowy tego obiektu, podobnie jak odbudowano inną z realizacji tego architekta – pawilon w Barcelonie. 
W sprawę odbudowy willi zaangażował się Pan Florian Mausbach architekt z Berlina oraz inne środowiska architektów z Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Odbyło się kilka spotkań, m.in. przy udziale władz miasta Gubina i Guben, które sprzyjają realizacji tego pomysłu. Odtworzenie budynku w oparciu o dawne plany, na jego pierwotnym miejscu, w otoczeniu, przywróconego do stanu pierwotnego, ogrodu, z ekspozycją na skarpie,  byłoby również dopuszczalne ze strony urzędu konserwatorskiego. Pamiętając, iż jest to pionierskie dzieło wybitnego architekta,  trudno odmówić takiemu działaniu uzasadnienia.
 
 

Barbara Bielinis-Kopeć

Galeria
Zobacz również
Gubin - badania archeologiczne w farze
W trakcie nadzoru archeologicznego nad pracami ziemnymi, związanymi...
Gubin - Kościół farny
W październiku 2006 roku zaczął się remont ruin dawnego...
Gubin - otwarcie wieży kościoła farnego
W  dniu 31  maja 2013  r. nastąpiło...