A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Aktualności / Wojewódzkie Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa ...
Aktualności
22 wrzesień 2018
Wojewódzkie Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w Bytomiu Odrzańskim

Rozmiar czcionki
A A A

Tegoroczne Wojewódzkie Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa odbyły się 21 września 2018 r. w Bytomiu Odrzańskim. Organizatorami byli: Burmistrz Bytomia Odrzańskiego i Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków, przy współpracy z Towarzystwem Opieki nad Zabytkami. Jak co roku rozpoczęto od wręczenia odznak Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Za opiekę nad zabytkami”, które  otrzymali: Pani Beata Musiałowska z Zielonej Góry, Pani Halina Gacek z Żagania, Pan Grzegorz Gabryelski i Pan Rafał Mikuła z Międzyrzecza oraz Pan dr Tomasz Andrzejewski z Nowej Soli. Następnie Pan  Jacek Sauter Burmistrz Bytomia Odrzańskiego przybliżył Walory kulturowo-przyrodnicze gminy Bytom Odrzański. W kolejnym wystąpieniu Pani dr Barbara Bielinis-Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków wygłosiła referat pt. Miasta Ziemi Lubuskiej w obliczu zniszczeń wojennych i odbudowy, zaś na zakończenie Pan Wiesław Kaczmarek Prezes Towarzystwa Opieki na Zabytkami przedstawił Rolę Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości w ratowaniu dziedzictwa narodowego u progu niepodległości.
Obchodom towarzyszyło otwarcie wystawy pt. 100 zdjęć na stulecie Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości. Na zakończenie uczestnicy spotkania udali się na spacer po mieście, który poprowadził Pan  Jacek Sauter Burmistrz Bytomia Odrzańskiego.
Europejskich Dni Dziedzictwa w znaczący sposób integrują mieszkańców, społeczników, regionalistów, naukowców, młodzież i samorządowców. Tegoroczne obchody były również przyczynkiem do świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wkładem w obchody Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.
Niezależnie od tego, iż województwo lubuskie należy do najmniejszych pod względem powierzchni w kraju i zajmuje pod tym względem przedostatnie miejsce, to pod względem ilości zabytków architektury i budownictwa, sytuuje się na wysokiej siódmej pozycji, tuż po województwach: dolnośląskim, wielkopolskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim, małopolskim i podkarpackim. Oznacza to, iż mieszkamy na terenach, na których zabytki występują w ogromnym zagęszczeniu. Wiele z nich wymaga opieki i troski, zaś ogromna większość szerokiej popularyzacji. Temu służą organizowane od 2006 r., inicjowane przez Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Wojewódzkich Obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Odbywają się one w różnych miejscowościach naszego regionu,  towarzyszą im sesje naukowe, zaś ich uczestnikom ułatwia się dostęp do wielu, na co dzień niedostępnych zabytków. Formuła ta cieszy się dużym zainteresowaniem społecznym.
 

Elżbieta Górowska

Galeria
Zobacz również
Bytom Odrz. - badania antropologiczne
Porządkowanie wnętrza krypty oraz badania antropologiczne w...
Tajemnice krypty grobowej w byłym kościele ewangelickim w Bytomiu Odrzańskim
W dn. 4 marca 2013 r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Bytomiu...
Zapraszamy na Wojewódzkie Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa
   WOJEWÓDZKIE OBCHODY EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA Temat...
Bytom Odrzański – dekoracja rzeźbiarska epitafium Jana Teodora Deutschlandera
Przed 2002 r. z epitafium znajdującego się na cmentarzu w Bytomiu...