A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Aktualności / Otwarcie wystawy w Neuzelle - efekt współpracy po...
Aktualności
21 maj 2018
Otwarcie wystawy w Neuzelle - efekt współpracy polskiej i niemieckiej młodzieży

Rozmiar czcionki
A A A
W roku szkolnym 2017-2018 trwały prace nad polsko-niemieckim projektem "Młode spojrzenie na stare - pałace i dwory w Polsce i w Niemczech. Uczniowskie fotoreportaże”, w który zaangażowała się młodzież i nauczyciele ze szkoły mediów w Babelsberg, Gimnazjum w Neuzelle, Europejskiego Liceum w Zielonej Górze i szkoły podstawowej w Neuzelle.
Niecodzienny kontakt z zabytkami, praktyczne zdobywanie wiedzy i nowych doświadczeń, bycie aktywnym i kreatywnym, a także docenianie kulturowych wartości regionu przygranicznego, to możliwości jakie przed uczennicami i uczniami czterech szkół otworzył ten projekt. Jest on częścią programu „denkmal aktiv” („zabytek – aktywnie”) Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków (Deutsche Stiftung Denkmalschutz) i wkładem do Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 (European Year of Cultural Heritage/EYCH).
Wybór obiektów nie ograniczał się do znanych, odrestaurowanych zabytków lecz jest bezpośrednio związany z drogą życiową uczennic i uczniów. Ich zadaniem było stworzenie fotoreportaży o wybranych zabytkach. Przy czym nie chodziło o opisanie historii pałacu czy dworu, ale o jego subiektywne postrzeganie, wyrażone w fotografiach i tekstach. To „młode spojrzenie na stare” ma na celu uświadamianie i wspieranie wspólnej tożsamości kulturowej po obu stronach Odry i Nysy.
Uczennice i uczniowie byli wspierani merytorycznie przez dr Barbarę Bielinis-Kopeć Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i dr Thomasa Drachenberga  Konserwatora Kraju Związkowego Brandenburgia. Partnerami i sponsorami projektu byli: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Zielonej Górze, Brandenburski Krajowy Urząd Ochrony Zabytków i Krajowe Muzeum Archeologiczne, Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, Fundacja Ostdeutsche Sparkassenstiftung, Stowarzyszenie Kulturland Brandenburg, Okręg Odra-Sprewa, Fundacja Deutsche Stiftung Denkmalschutz, fundacja Stift Neuzelle, Europejska Fundacja Oświaty i Kultury  Rahn Dittrich Group, gmina Neuzelle jak również stowarzyszenia wspierające poszczególne szkoły oraz osoby prywatne.
W dniu 18 maja 2018 r.  w Neuzelle nastąpiło otwarcie wystawy  i zaprezentowano dwujęzyczna publikacja. Wystawa objazdowa, będąca rezultatem projektu, zostanie zaprezentowana jeszcze w Brandenburgu nad Havelą, zaś 7 września 2018 r. będziemy mogli ją obejrzeć w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.
 

Barbara Bielinis-Kopeć

Galeria
Zobacz również
Spotkanie służb konserwatorskich i Starostami w Sulęcinie
22 lutego 2023 r. w Sulęcinie zorganizowano spotkanie Lubuskiego...
Spotkanie Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z uczniami
W dniu 23 listopada 2022 r., w ramach Akademii Przyszłego Architekta,...
Prace konserwatorskie przy ławach w kościele w Siedlisku
Rozpoczęto prace konserwatorskich i restauratorskie przy zabytkowych...