A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Prace konserwatorskie / Remont konserwatorski willi Johanna Vertraugotta M...
Prace konserwatorskie
30 wrzesień 2017
Remont konserwatorski willi Johanna Vertraugotta Metzke przy ul. Jana Pawła II 7 w Żaganiu.

Rozmiar czcionki
A A A
Trwają prace konserwatorskie i restauratorskie przy wzniesionej w 1798 roku, klasycystycznej willi królewskiego komisarza sprawiedliwości, notariusza i późniejszego radcy dworu książęcego w Żaganiu Johanna Vertraugotta Metzke. Budynek posiadający obecnie adres przy ul. Jana Pawła II 7 należy zapewne do najstarszych obiektów mieszkalnych w tej części miasta. Willa wraz z dwoma niższymi skrzydłami pełniącymi pierwotnie funkcję stajni zachowała oryginalną formę architektoniczną, jedynie nieznaczenie przekształconą w późniejszym czasie.
Pierwotnie do rezydencji Johanna Vertraugotta Metzke należał rozległy ogród sięgający murów opactwa augustiańskiego i murów miejskich, którego pozostałością jest do dziś niezabudowany teren zielony  na tyłach obiektu, na którym zlokalizowany jest obecnie m. in. plac Generała Maczka. Willa zwana obecnie "pałacykiem" wpisana jest do rejestru zabytków pod nr 1189.
Prowadzony aktualnie remont konserwatorski obejmuje wnętrza, elewacje wraz z klasycystycznymi sztukateriami fasady, dach oraz teren wokół obiektu. Celem działań jest przywrócenie obiektowi jego pierwotnej formy.

 

Agnieszka Kirkor-Skowron

Galeria
Zobacz również
Obchody 70-lecia służb konserwatorskich na Ziemi Lubuskiej
Obchody 70-lecia służb konserwatorskich na Ziemi Lubuskiej...
Ogrodzenie zespołu szpitalno – kościelnego księżnej Doroty Talleyrand-Perigord.
Rozpoczęto III etap prac związanych z remontem XIX w. ogrodzenia...
Żagań – Pl. Słowiański - przebudowa nawierzchni
Rozpoczęte zostały prace związane z przebudową nawierzchni...