A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Prace konserwatorskie /  Prace konserwatorskie i restauratorskie przy baro...
Prace konserwatorskie
31 lipiec 2017
 Prace konserwatorskie i restauratorskie przy barokowej, dwustronnej, metalowej figurze Immaculaty ze zwieńczenia zachodniego szczytu kościoła poaugustiańskiego w Żaganiu

Rozmiar czcionki
A A A
W 2016 i 2017 roku, w ramach zadania  obejmującego prace konserwatorskie i restauratorskie przy zachodnim szczycie kościoła kanoników regularnych w Żaganiu wykonano kompleksowe prace konserwatorskie i restauratorskie przy wieńczącej szczyt,  unikatowej, barokowej, dwustronnej rzeźbie przedstawiającej Madonnę z Dzieciątkiem.
Prace i badania konserwatorskie zostały przeprowadzone przez pracownika naukowego Uniwersytetu im. Mikołaja Koperniku w Toruniu, mgr Marię Rudy, która jest specjalistą w dziedzinie konserwacji metalu. Badania konserwatorskie wykazały, że miedziana figura Immaculaty nosi ślady pierwotnych, obustronnych złoceń, które, dzięki wnikliwemu rozpoznaniu zostały szczegółowo zidentyfikowane i odtworzone w pierwotnym zakresie.
Po demontażu obiektu ze szczytu oraz rozłączeniu obu części w pracowni konserwatorskiej okazało się, że zarówno stan zachowania figur jak i oryginalnych elementów mocujących jest bardzo zły. Szczegółowa analiza wykazała, że ponowny montaż zakonserwowanego obiektu w pierwotnym miejscu, czyli w zwieńczeniu szczytu zachodniego, na wysokości ok. 35 metrów, w zmiennych, niekorzystnych warunkach atmosferycznych (silne wiatry, opady), stanowi zagrożenie dla unikatowego na terenie województwa zabytku. W związku z tym, po konserwacji oryginalna figura Madonny została  przeniesiona i wyeksponowana na emporze, użytkowanej obecnie jako muzeum kościelne, natomiast szczyt zachodni ozdobiła, wykonana przez konserwatorów na podstawie oryginału kopia.
 

Agnieszka Kirkor-Skowron

Galeria
Zobacz również
Żagań - zaproszenie na wojewódzkie obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków
W dniu 28 kwietnia 2011 r. w Zespole Poaugustiańskim w Żaganiu...
Prace remontowo-konserwatorskie przy elewacjach pałacu w Żaganiu
Zakończono prace remontowo-konserwatorskie w żagańskim pałacu....
Portret opata Caspara I Ridiger
Miejsce kradzieży/ zaginięcia: poaugustiański zespół...
Kompleksowe prace remontowo-konserwatorskie w dawnym szpitalu św. Doroty w Żaganiu
Dobiegają końca kompleksowe prace remontowo-konserwatorskie...