A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Aktualności / Spotkanie Opiekunów Pomników Historii w Łańcucie...
Aktualności
12 czerwiec 2016
Spotkanie Opiekunów Pomników Historii w Łańcucie

Rozmiar czcionki
A A A
 W dniu 1-2 czerwca 2016 r. w Łańcucie odbyło się 6. Spotkanie Opiekunów Pomników Historii. Organizatorami spotkania był Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Muzeum-Zamek w Łańcucie. Tematem przewodnim tegorocznego Spotkania były Zabytkowe zespoły rezydencjalno-ogrodowe: Pomnik Historii czy produkt turystyczny?
Celem dorocznych Spotkań jest wymiana doświadczeń i nawiązywanie współpracy pomiędzy opiekunami zabytków, wyróżnionych przez Prezydenta RP mianem Pomników Historii. Dają też one okazję do przybliżania dobrych wzorców w zarządzaniu tymi zabytkami oraz upowszechnianie wiedzy o ich potencjale i znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego Polski i poszczególnych regionów. Warto przypomnieć, iż w województwie lubuskim do miana Pomników Historii podniesiono Park Mużakowski w Łęknicy oraz dawne opactwo augustianów w Żaganiu. Złożone zostały również wnioski w sprawie włączenia do tego grona kościoła w Klępsku, dawnego opactwa cystersów w Gościkowie-Paradyżu oraz dawnego sanatorium w Trzebiechowie, które czekają jeszcze na rozstrzygnięcie.    
W Spotkaniu uczestniczyli opiekunowie Pomników Historii, służby konserwatorskie, przedstawiciele władz samorządowych i centralnych, właściciele i zarządcy zabytków, przedstawiciele organizacji pozarządowych i naukowcy. Pomnik Historii jest prestiżowym wyróżnieniem, które ustanawiane zostało w 1994 r. przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie na liście Pomników Historii znajduje się 60 obiektów.
 
 

Barbara Bielinis-Kopeć

Galeria
Zobacz również
Wojewódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków
Tegoroczne Wojewódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia...
Barokowy, polichromowany stop na plebanii w miejscowości Brzeźnica, pow. żagański.
Zakończył się drugi etap prac konserwatorskich przy XVII-wiecznych,...
Wpis do rejestru zabytków kaplicy w Jasieniu
 W  dniu 13.03.2018 r., znak: RZD.5130.11.2018 –...
Wykład monograficzny
Wykład monograficzny poświęcony Dziedzictwu technicznemu Wysp...