A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Planowane wydarzenia / Zaduszki w Lapidarium Rzeźby Nagrobnej we Wschowie...
Planowane wydarzenia
02 listopad 2015
Zaduszki w Lapidarium Rzeźby Nagrobnej we Wschowie

Rozmiar czcionki
A A A

 W dzień modlitw za dusze zmarłych, 2-go listopada, Muzeum Ziemi Wschowskiej zaprasza na spotkanie w miejscu szczególnej pamięci o przeszłych mieszkańcach Wschowy i wspólne zapalenie Światełka.

Tegoroczne Zaduszki w Lapidarium Rzeźby Nagrobnej będą chwilą dla miłośników poezji, spektaklem słowa, obrazu, dźwięku i światła. Elementy te poprowadzą uczestników spotkania, które rozpocznie się o godz. 16.00 inscenizacją: „Zanim odejdziesz”  w wykonaniu grupy poetycko-muzycznej „Sedno” działającej przy CKiR, prowadzonej przez Leokadię Łopusiewicz. 
Częścią wydarzenia będzie też Galeria Lapidarium, a w niej instalacja obrazu/dźwięku/światła: „Pobrane”. Autorki Joanna Wojciechowska i Aneta Kokocińska stworzyły projekt pt.: KONTEKST WSCHOWA, którego intencją jest przekaz myśli, wzbudzanie refleksji oraz inspiracja wschowian do własnych artystycznych działań w ramach przestrzeni miasta.  Instalacja, którą od 1. listopada można będzie zobaczyć w Galerii Lapidarium jest częścią tego projektu. Dopełnieniem wystawy jest strona internetowa: www.kontekstwschowa.pl, która ożyje wraz z otwarciem ekspozycji. 
„LECTOR, UT VIVAS DISCE MORI” (Czytelniku, śmierć uczy życia) – niechaj te słowa z płyty epitafijnej burmistrza Mikołaja Chwałkowskiego (zm.1651) już dziś nastroją do spotkania w Lapidarium -  przestrzeni ważnej z pozycji pojedynczego człowieka, ale też dla pamięci zbiorowej i naszego narodowego dziedzictwa.
O godzinie 16.30 wspólnie zapalimy Światełko Pamięci jako dowód szacunku wobec minionych pokoleń wschowian.
 
 
 

Magdalena Birut / Muzeum Ziemi Wschowskiej

Zobacz również
Smaczna Noc Muzeów we Wschowie
Tegoroczna Noc Muzeów we Wschowie splata się z Festiwalem...
Wschowa - konferencja naukowa
Już po raz siódmy na zaproszenie Stowarzyszenia Czas...
Prace konserwatorskie przy wieży fary we Wschowie
Rozpoczęto prace przy wieży kościoła farnego pw. św. Stanisława...
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków 2007
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków obchodzony jest od 1983...