A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Aktualności / Otwarcie kuli z wieży kościoła w Skibicach
Aktualności
16 listopad 2014
Otwarcie kuli z wieży kościoła w Skibicach

Rozmiar czcionki
A A A

W dniu 12 listopada 2014 r. w siedzibie Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze dokonano otwarcia kuli z wieży kościoła pod wezwaniem św. Marcina w Skibicach. Uczestniczyli w tym m.in. ks. Krzysztof Cochła proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Drągowinie, ks. dr Robert Kufel Dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze, ks. Andrzej Ignatowicz Konserwator Diecezjalny, dr Barbara Bielinis-Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz zaangażowani w remont świątyni mieszkańcy Skibic.
W trakcie prowadzonego remontu dachu wieży okazało się, że jej drewniana konstrukcja wymaga znacznych napraw oraz wymiany zniszczonych elementów. Zagrożenie stwarzała również kula z chorągiewką, które zamontowano na drewnianym słupie. Zdecydowano więc o zdjęciu zwieńczenia, otwarciu kuli a następnie, po dokonaniu niezbędnych napraw i konserwacji – ich ponownym zamontowaniu w tym samym miejscu. Przy tej okazji dokonano otwarcia kuli i wydobycia z tuby dokumentu z początku XIX wieku. Wymaga ona przeprowadzenia specjalistycznych prac konserwatorskich, które umożliwią jego odczytanie. Dokument został zabezpieczony w Archiwum Diecezjalnym w Zielonej Górze.
Świątynię w Skibicach wzmiankowano już w 1376 r. Obecna budowla, wzniesiona na zrębach starszej z XIV w., pochodzi z 1728 r., o czym przypomina data na chorągiewce. Kościół jest orientowany, salowy, z prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Wieża znajduje się po stronie zachodniej, zaś po południowej - zakrystia. W bieżącym roku rozpoczęto remont świątyni, który będzie kontynuowany w kolejnych latach.
 

Barbara Bielinis-Kopeć

Galeria
Zobacz również
Porozumienie ws. współdziałania i zwalczania przestępczości związanej z zabytkami
W dniu 14 maja 2018 r. zostało podpisane porozumienie pomiędzy...
Szkolenie dla kandydatów na społecznych opiekunów zabytków
Uprzejmie informujemy, że w  dniu 6  maja  br....
Zielona Góra - zakończenie prac w kamienicy przy ul. Reja 6
W marcu 2011 ukończono prace w budynku przy ul. Reja 6 w Zielonej...
Zawiadomienie
W związku z przejęciem kompetencji z zakresu właściwości...