A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Prace konserwatorskie / Odkrycie w kościele parafialnym w Ośnie Lubuskim
Prace konserwatorskie
16 wrzesień 2013
Odkrycie w kościele parafialnym w Ośnie Lubuskim

Rozmiar czcionki
A A A

W trakcie robót budowlanych przy kościele parafialnym pw. św. Jakuba w Ośnie Lubuskim, polegających na zeskaleniu podłoża wieży oraz filarów w części zachodniej świątyni, natrafiono na liczne monety i inne znaleziska, związane z dziejami świątyni od XIII do XIX wieku. W ramach inwestycji nadzór archeologiczny nad pracami ziemnymi prowadzony jest przez archeologów z Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wlkp.
W trakcie prowadzonych prac natrafiono na 73 monety, w tym denary średniowieczne, boratynki, krajcary, halerze, fenigi, emisje saksońskie, polskie, brandenburskie oraz pruskie. Ponadto natrafiono na kurze jajko (związane z symboliką Zmartwychwstania?), guziki drewniane i brązowe, paciorki i inne ozdoby, fragmenty fajek glinianych, szpilki brązowe, a także fragmenty średniowiecznej i nowożytnej ceramiki. Dodatkowo w jednym z wykopów zarejestrowano murowaną kryptę, pochodzącą zapewne z XVII w.
Najstarsza wzmianka na temat kościoła w Ośnie pochodzi z 1298 r. Prawdopodobnie świątynia została konsekrowana w poł. XIV w. Budowla została założona na planie prostokątnym, jako trzynawowa bazylika, z wyodrębnionym prezbiterium i zakrystią. W kolejnych etapach rozbudowano świątynię, powiększając m.in. prezbiterium, dodając po stronie zachodniej wieżę oraz dobudowując po stronie północnej kaplicę. Obecny remont związany jest ze wzmocnieniem posadowienia zachodniej części świątyni, polegającym na zeskaleniu podłoża, na który uzyskano wsparcie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictw Narodowego.                 

Fotografie dzięki uprzejmości Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wlkp.
 

Błażej Skaziński

Galeria
Zobacz również
Ośno Lubuskie - sesja naukowa
W dniu 3 czerwca 2013 roku w Ośnie Lubuskim miała miejsce III...
Sesja naukowa w Ośnie Lubuskim
W dniu 05.03.2015 roku w ratuszu w Ośnie Lubuskim odbyła się...
Odkrycie w kościele parafialnym w Ośnie Lubuskim
Podczas robót budowlanych przy kościele parafialnym p.w....