Strona główna / Serwis informacyjny / Aktualności / Konwent Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków w Zamo...
Aktualności
15 październik 2012
Konwent Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków w Zamościu

Rozmiar czcionki
A A A

W dniach 10-12 października wojewódzcy konserwatorzy zabytków spotkali się na konwencie w Zamościu. Gospodarzem konwentu była dr Halina Landecka Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, która zorganizowała w zamojskim ratuszu spotkanie konserwatorów z Marcinem Zamojskim Prezydentem Zamościa. Uczestnicy konwentu mieli okazję zapoznać się z projektami dotyczącymi Twierdzy Zamość i Krajobrazu Warownego oraz zwiedzić odrestaurowane obiekty Twierdzy. Na bieżąco omawiano problemy merytoryczne związane z realizacją prac oraz osiągnięte efekty.
Następnie konserwatorzy udali się do katedry pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu, gdzie zapoznali się z przebiegiem prac badawczych, rekonstrukcyjnych i konserwatorskich oraz zwiedzili świątynię. Dzięki uprzejmości gospodarza katedry ks. A. K. Firosza Proboszcza Parafii Katedralnej w wikariacie odbył się konwent, podczas którego omawiano bieżące problemy  oraz rozstrzygnięcia  organu wyższej instancji, wskazując na konieczność zorganizowania spotkania konserwatorów z pracownikami Departamentu Ochrony Zabytków MKiDN w Warszawie na ten temat.
Na zakończenie konwentu zorganizowana została podróż studyjna, która objęła zwiedzanie zabytków położonego nieopodal Zamościa Szczebrzeszyna. W tym niewielkim miasteczku zachowała się m.in. jedna z najstarszych w Polsce synagog, ponadto można zwiedzić cerkiew oraz dwa kościoła katolickie. Omawiano również problemy konserwatorskie, które wyniknęły w trakcie prowadzonych w zabytkach prac.
 

Barbara Bielinis-Kopeć

Galeria
Zobacz również
Kożuchów - odkrycie reliktów baszty
trakcie robót związanych z budową sieci kanalizacyjnej i...
Komisja konserwatorska w kościele w Paradyżu
W kościele dawnego opactwa cysterskiego w Gościkowie-Paradyżu...
Medal Gloria Artis dla Pana Zdzisława Szukiełowicza społecznika i regionalisty z Kożuchowa
10 czerwca 2020 r. na kożuchowskim zamku Pan Zdzisław Szukiełowicz...
Zielona Góra - wystawa poświęcona odbudowie fary w Gubinie
W dniu 25.01.2012 r. w bibliotece przy ul. Ptasiej w Zielonej...