Zabytki skradzione i zaginione
26 październik 2019
Barokowa misa chrzcielna z 1705 r.

Rozmiar czcionki
A A A
Przed 7.03.2001 r. z kościoła na terenie gm. Nowogród Bobrzański zaginęła (została skradziona?) barokowa misa chrzcielna.
Misa wykonana z cyny, sześcioboczna z dość wysokim, prostym wrębem i płaskim, kołnierzem wzmocnionym na krawędzi wąską listwą. Lustro naczynia okrągłe. Na kołnierzu,  wyryta inskrypcja fundacyjna  treści: „EMVEGJ 1705” oraz cytaty biblijne. Wymiary naczynia: średnica - około 44 cm, wysokość - około 9 cm.
Misa chrzcielna wykonana w 1705 r. w Żarach przez konwisarza Georga Martini, o czym świadczą znaki wybite na naczyniu:   żarski znak miejski - litera „W”, nad którą znajduje się odwrócona na bok litera „S”, oraz (dwukrotnie?) znak mistrzowski (informacje na temat znaków podane za publikacją H.E. Kubacha i J. Seegera  Die Kunstdenkmäler des Kreises Sorau und Stadt Forst wydaną  1939 r.).  Georg Martini  urodził się w  1660 r., około 1689 r. przybył z Krzystkowic (niem. Christianstadt – ob.  część Nowogrodu Bobrzańskiego) do Żar. W 1690 r. został przyjęty do stanu mieszczańskiego. Około 1689 r. ożenił się z Marią z domu Klaus, zmarł w 1717 r. w wieku 56 lat  w Żarach.   W 1710 r. wykonał  (niezachowaną)  konew do kościoła w Mirostowicach Dolnych oraz (niezachowany) kielich mszalny do kościoła w Sieniawie Żarskiej. 
Obiekt jest objęty ochroną prawną ze względu na wpis do Księgi B rejestru zabytków pod nr  172 poz. 13. Skradziona misa  została zgłoszona do Krajowego wykazu zabytków skradzionych lub  wywiezionych za  granicę niezgodnie z prawem.  Wykaz ten  jest  dostępny w  Internecie pod  adresem: https://www.skradzionezabytki.pl/. Osoby posiadające informacje na temat skradzionego obiektu proszone są  o przekazanie ich lubuskiej Policji, bądź Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.
 
 
 

 

Kamila Domagalska

Galeria
Zobacz również
Miasto Żagań - przekazanie kompetencji LWKZ
W związku z przejęciem kompetencji z zakresu właściwości...
Wpis do rejestru zabytków - budynek przy ul. 30-tego Stycznia 30 w Świebodzinie
W sierpniu 2015 roku objęto ochroną poprzez wpis do rejestru...
Nagroda Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków "Lubuskie Konserwacje"
W dniu 18 lutego 2019 r. obradowała Kapitułą nagrody „Lubuskie...