Strona główna / Zabytki / Prace konserwatorskie / Prace i badania konserwatorskie przy ołtarzu głów...
Prace konserwatorskie
30 wrzesień 2019
Prace i badania konserwatorskie przy ołtarzu głównym z kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w opactwie kanoników regularnych św. Augustyna w Żaganiu.

Rozmiar czcionki
A A A
Rozpoczęto prace i badania konserwatorskie przy ołtarzu głównym z kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w opactwie kanoników regularnych św. Augustyna w Żaganiu.
Kanonicy regularni św. Augustyna z Hippony zostali przeniesieni do Żagania z pobliskiego Nowogrodu Bobrzańskiego przez księcia Przemka w roku 1284. Założony przez nich klasztor z kościołem pw. Wniebowzięcia NMP oraz szkołą nowicjatu i spichlerzem tworzy obecnie zespół, którego początki wiążą się z przejętym przez zakon, żagańskim kościołem farnym.  Kościół pw. Wniebowzięcia NMP to budowla orientowana, murowana z kamienia i cegły, trójnawowa, pięcioprzęsłowa pseudobazylika z trzyprzęsłowym, prosto zamkniętym prezbiterium, czworoboczną wieżą wtopioną we wschodnie przęsło południowej nawy, zakrystią od północy oraz kaplicami od południa i krużgankiem od zachodu. Obecna forma kościoła jest wynikiem licznych przekształceń, z których najważniejsze, to wzniesienie gotyckiego prezbiterium oraz przekształcenie kościoła w trójnawową halę z wieżą w 2. poł. XIV wieku, odbudowa i rozbudowa po pożarach w 1472 i 1486 roku (przedłużenie korpus w kierunku zachodnim, podwyższenie nawy głównej, przekrycie wnętrza sklepieniami), dostawienie do fasady w roku 1602 bogato zdobionego krużganka z loggią oraz, będąca dziełem Karola Marcina Frantza, barokowa przebudowa po kolejnym pożarze w 1730 roku. Poza architekturą barokizacja objęła także wystrój i wyposażenie kościoła. Jednym z ważniejszych elementów jest monumentalny ołtarz główny z ponadnaturalnej wielkości rzeźbami Ojców Kościoła.
 

Agnieszka Kirkor-Skowron

Galeria
Zobacz również
Dotacja na prace remontowo-konserwatorskie w zespole poaugustiańskim w Żaganiu
W ramach programu operacyjnego infrastruktura i środowisko 2014-2020...
Przedsionek Raju - 7 sierpnia 2016 r.
Żagań, Pałac Książęcy - 18:00 Wykonawcy: La Mouvance: Christine...
Żagań - konferencja na temat zabytkowych ogrodów.
W dniach od 11 do 13 września 2014 r. w pałacu w Żaganiu odbyła...