Zabytki skradzione i zaginione
16 sierpień 2019
Srebrna taca na ampułki

Rozmiar czcionki
A A A
Przed 07.07.1989 r., prawdopodobnie w latach 80. XX w. z kościoła na terenie pow. żagańskiego zaginęła (została skradziona) srebrna taca na ampułki. Taca ma owalny kształt o falistym zarysie krawędzi z dwoma wydzielonymi, kolistymi polami do ustawiania  ampułek. Pokryta jest ornamentem złożonym z motywów rocaille. Na odwrocie lustra tacy ryty napis fundacyjny złożony z daty i inicjałów fundatorów: B.A.G. 1755 M.A.D.P.
Taca na ampułki jest objęta ochroną prawną ze względu na wpis do Księgi B rejestru zabytków pod numerem 195 poz.  36, decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Zielonej Górze z dnia 28.04.1976 r.
Skradziony zabytek został zgłoszony do Krajowego wykazu zabytków skradzionych lub  wywiezionych za  granicę niezgodnie z prawem.  Wykaz ten  jest  dostępny w  Internecie pod  adresem: https://www.skradzionezabytki.pl/.
Osoby posiadające informacje na temat skradzionego obiektu proszone są  o przekazanie ich lubuskiej Policji, bądź Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.    

Kamila Domagalska

Galeria
Zobacz również
Konkurs na Powiatowego Konserwatora Zabytków
Starosta Nowosolski ogłasza nabór na stanowisko urzędnicze...
Prace remontowe w dawnym kościele ewangelickim w Bytomiu Odrzańskim.
Dawny kościół ewangelicki w Bytomiu Odrzańskim pochodzi...
Dobiegniew - konserwacja średniowiecznej baszty
W Dobiegniewie zakończono konserwację średniowiecznej baszty...